Formatowanie dysku HDD/SSD/SHDD
To proces przygotowania dysku twardego, partycji lub innego nośnika danych do ponownego zapisu danych. Formatowanie partycji jest utworzeniem systemu plików lub wykasowaniem znaczników plików (formatowanie szybkie). Formatowanie nie usuwa danych. Usuwa jedynie znaczniki danych, nie usuwając samych danych. Istnieje wiele narzędzi służących do przeprowadzania tej operacji. Uszkodzony system operacyjny może zostać przywrócony do działania (odtworzony) poprzez usunięcie danych na partycji na której się znajduje, i jego ponowne zainstalowanie oraz skonfigurowanie. Jest to dość drastyczna, ale często praktykowana metoda radzenia sobie z uszkodzeniami systemu oraz wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. Zaleca się utworzenie kopii zapasowej ważnych dokumentów.
Kopia bezpieczeństwa (Backup)
To dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia. Kopia bezpieczeństwa to nie to samo co archiwizacja danych. Nie jest to też alternatywa, a uzupełnienie dla redundantnych systemów przechowywania danych w pamięci masowej, np. RAID. Systemy redundantne nie chronią przed przypadkowym nadpisaniem danych, co często się zdarza głównie z winy osoby pracującej na takich danych. Wtedy dobrze jest mieć kopię bezpieczeństwa danych sprzed zmian (zamierzonych lub niezamierzonych).
Odzyskiwanie danych (Recovery)
To proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. W profesjonalnych laboratoriach, specjaliści są w stanie odzyskać dane utracone nawet w najcięższych przypadkach, jak pożar czy powódź. W chwili obecnej odzyskiwanie danych stało się jedną z wielu specjalności informatyki. .
Łącze Gwarantowane [CIR]
CIR (ang. Committed Information Rate) jest przepływnością jaką usługodawca gwarantuje klientowi przy zachowaniu parametrów jakościowych, takich jak opóźnienie [ping], poziom traconych ramek, itd. Parametr CIR jest uśredniany w czasie (zwykle bardzo krótkim), ponieważ klient najczęściej wysyła ramki do dostawcy usługi z prędkością interfejsu (np. 10 Mbit/s albo 100 Mbit/s), a nie z prędkością ustaloną przez CIR.
Łącze Dynamiczne [EIR]
EIR (ang. Excess Information Rate) Parametr transmisji w sieciach Frame Relay określający nie gwarantowaną, maksymalną przepustowość, która nie może zostać przekroczona przez użytkownika.
Czas opóźnienia [ping]
To czas średniego opóźnienia występującego w połączeniu między źródłem (np. naszym komputerem) a odbiorcą, do którego wysyłamy jakieś dane. Ping podawany jest zazwyczaj w milisekundach (ms) i im niższa jego wartość, tym wyższa jest jakość połączenia, strony ładują się szybciej, a w trakcie gry online nie pojawiają się “lagi” (zacięcia gry spowodowane zbyt wysokim czasem opóźnienia).
Pasmo współdzielone [EIR]
Oznacza to, że w zależności od pojemności nadajnika i liczby użytkowników w danym momencie pobierania, możemy zaoferować określoną prędkość. Rzeczywista pojemność nadajnika który pracuje w paśmie 5GHz z włączoną technologią Airmax AC wynosi do 400Mbps, w zależności od środowiska w jakim pracuje i znajduje się nadajnik oraz od szerokości kanału. Przedstawiamy przykład pracy nadajnika z technologią Airmax, zakładamy przepustowość 100Mbps. Poniższa tabela przedstawia jaką prędkość uzyskają poszczególni użytkownicy, którzy w tym samym czasie rozpoczną ściąganie danych obliczone dla pakietu MHDBoost.
1 użytkownik = 100Mbps – klient ma prędkość 30Mbps
2 użytkowników = 100Mbps/2 – każdy ma prędkość 30Mbps
3 użytkowników = 100Mbps/3 – każdy ma prędkość 30Mbps
5 użytkowników = 100Mbps/5 – każdy ma prędkość 20Mbps
10 użytkowników = 100Mbps/10 – każdy ma prędkość 10Mbps
20 użytkowników = 100Mbps/20 – każdy ma prędkość 5Mbps
Na tym przykładzie widać więc, że jeżeli użytkownik jest podłączony do nadajnika gdzie na przykład jest 30 klientów i 10 z nich będzie pobierało dane, to prędkość każdego będzie wynosiłą 3Mbps. Jest to logiczne, ponieważ pojemność nadajnika nie jest nieskończona.
Zaleta: Jeżeli w tym samym czasie z internetu nie korzysta dużo użytkowników, klient ma połaczenie o wysokiej prędkości.
Wada: W momencie wzmożonego korzystania z internetu, czyli dużej ilości użytkowników, prędkość może być niższa od taryfy z pasmem gwarantowanym. Dzieje się tak z prostego powodu, gdyż prędkość połączenia dzieli się na wszystkich użytkowników. Niemożliwe jest również zagwarantowanie prędkości z jaką klient ma i powinien mieć dostęp do internetu.
Pasmo gwarantowane [CIR]
Są to połączenia internetowe, które oferujemy w ramach wyboru taryfy gwarantowanej. Dokładamy wszelkich starań, aby prędkość na którą klient się zdecyduje, faktycznie była zgodna z taryfą przez 24 godz na dobę. Dlatego na bieżąco monitorujemy przesył poszczególnych nadajników, a tam gdzie pojemność nadajnika jest zbyt mała, budujemy nowe. Jeżeli klient ma taryfę MHDStandard, to prędkość musi wynosić 6Mb zarówno w dzień (kiedy użytkowników jest mniej) jak i wieczorem, (gdzie przy taryfie współdzielonej prędkość może wynosić nawet 2Mb albo mniej w zależności ilu użytkowników w danym momencie korzysta z internetu). Dlatego w odróżnieniu od konkurencji, używamy technologii Airmax, która realnie pracuje i przesyła sygnał doskonałej jakości w zależności od środowiska i odległości w jakiej pracuje nadajnik. Technologia Airmax jest budowana tam, gdzie jest duża ilość klientów na jeden nadajnik, aby zwiększyć przesył oraz żeby zawsze była wystarczająca przepustowość nadajnika.
Zaleta: Jeżeli klient ma mniejszą prędkość niż gwarantowana w umowie, może zgłosić ten fakt do naszego serwisu, który zajmie się tym problemem.
Wada: W takim przypadku nie możemy zaoferować prędkości 15 czy 20Mb, dlatego, że pojemność nadajnika byłaby niedostateczna, a jakość świadczonej usługi zbyt niska.